שאלות נפוצות:

אני סובל/ת זמן רב, ניסיתי כבר לטפל בעצמי ולהיעזר בחברים ומשפחה. איך טיפול פסיכולוגי יוכל לעזור לי?

טיפול פסיכולוגי יכול לסייע רבות בהתמודדות עם קשיים ארוכי טווח, הודות לאיכויות הייחודיות של הקשר והשיח הטיפולי. זהו תהליך שחורג בטיבו ובהשלכותיו מהתבוננות עצמית, גם אם כנה ומעמיקה, ומהתייעצות או משיחות נפש עם אנשים קרובים. העדר ההדדיות, ההקשבה הפסיכודינמית לרבדים שונים בתקשורת של המטופל/ת, מחזוריות הפגישות והסודיות, הם כמה מהתנאים שמאפשרים תהליך ייחודי של צמיחה, שאינו מתאפשר ב"עולם האמיתי".

אני סובל/ת בגלל גורמים אובייקטיביים שטיפול פסיכולוגי אינו יכול לשנות. איך טיפול יוכל לעזור לי?

 

במקרים רבים מעורבים במצוקה הנפשית גורמים אובייקטיביים שאינם ניתנים לשינוי באמצעות טיפול פסיכולוגי, כגון פרידה או אובדן, מחלה או נכות. טיפול יכול לסייע רבות גם בהתמודדות עם אירועים ומצבים שהשליטה שלנו עליהם מועטה, הודות לכך שאנו מעניקים משמעות ייחודית ואישית לכל חוויה. על תהליך זה שמונח ביסוד המצוקה הנפשית וקשיי ההתמודדות שלנו, הטיפול הפסיכולוגי נועד להשפיע.

כמה זמן עלי להיות בטיפול כדי להרגיש בשינוי וכמה זמן הטיפול יימשך?

בלתי אפשרי לצפות מראש מהלך של טיפול פסיכודינמי, ובכלל זה את משכו ואת העיתוי שבו תחוש/י בשינוי. אחת הסיבות לכך היא שמלבד מוטיבציה לשינוי וכוחות נפש שמתועלים לפיתוח תובנה, צמיחה וריפוי, פועלים בנפש כוחות נגד, מעכבי התפתחות, שמטרתם שימור המצב הקיים על הסבל הכרוך בו, וצמצום המודעות. המאבק או המשחק המורכב והבלתי ניתן לחיזוי בין כוחות דינמיים אלה, ייקבע במידה רבה את מהלך הטיפול, את קצב ההתקדמות, ואת העיתוי שבו תחוש/י בשינוי משמעותי.

 

אני לא אוהב/ת לדבר על עצמי וקשה לי להיחשף, האם טיפול פסיכולוגי יכול להתאים לי?

בניית אמון ופיתוח יכולת ונכונות לחשיפה נפשית הם חלק חיוני של התהליך הטיפולי, כיוון שהם דורשים מגע והתמודדות עם בושה ופחדים עמוקים שחוסמים, מעכבים ומקשים על האדם גם בטריטוריות נוספות. מדובר בתהליך הדרגתי, קשוב, ומותאם למטופל/ת. השליטה על מה לדבר ומתי נשארת לאורך הדרך בידי המטופל/ת. טיפול פסיכולוגי הוא הזדמנות לעבוד על ערוץ זה, שפתיחתו יכולה לחולל שינוי מהותי באופן שהאדם חווה את עצמו וביכולתו ליצור קשרים קרובים ומזינים.